Przeprowadzka to z pewnością niezwykle intensywne oraz stresujące przeżycie dla wszystkich domowników. Pakowanie, przenoszenie i rozpakowywanie wszystkich rzeczy zajmuje czas oraz powoduje wiele emocji. Jednak podczas przeprowadzki nie można oczywiście zapomnieć o czworonożnych domownikach. Dla nich również jest to stresujące doświadczenie. Wiąże się ono bowiem ze zmianą środowiska oraz przeprowadzką do zupełnie nowego otoczenia. Jak przeprowadzać się ze zwierzętami, aby dobrze wyszli na tym zarówno domownicy, jak i ich czworonożni przyjaciele?
Jak przeprowadzić się z psem?
Tym, co znacznie ułatwia przeprowadzkę z psem, jest ich przywiązanie do właścicieli. Co równie istotne, zwierzęta te bardzo szybko adaptują się do nowego środowiska. Należy jednak pamiętać, że nerwowe zachowanie domowników związane z przeprowadzką, zamieszanie związane z pakowaniem oraz mniej czasu, jakie poświęca się czworonogowi, może negatywnie się na nim odbić.
Przeprowadzka z psem — praktyczne porady
Przede wszystkim po przeprowadzce do nowego domu warto trzymać się ustalonego harmonogramu dnia. Nawet wtedy, gdy domownicy mają mniej czasu dla zwierzaka, warto wychodzić z nim na spacery o mniej więcej tych samych godzinach, co w starym mieszkaniu. Jeśli mieszkanie, do którego przeprowadza się rodzina z psem, znajduje się w pobliskiej okolicy, warto zabrać czworonoga na wycieczkę i pokazać mu nowe miejsce zamieszkania. Dzięki temu po przeprowadzce będzie on nieco bardziej przyzwyczajony do nowego miejsca.
Do nowego miejsca zamieszkania warto zabrać stare meble, które zwierzęciu będą kojarzyły się zapachem z poprzednim miejscem zamieszkania. Jeżeli jednak ktoś decyduje się na nowe wyposażenie, warto zabrać przynajmniej ulubione zabawki oraz legowisko zwierzęcia. Podczas przeprowadzki nie warto również powierzać zwierzęcia ekipie transportowej. Może to być dla niego niezwykle stresujące przeżycie, z tego też powodu lepiej zabrać go ze sobą samochodem.
Jak przeprowadzić się z kotem?
Ze względu na swoje niezwykłe przywiązanie do zajmowanego terenu oraz dużą drapieżność, koty mogą okazać się znacznie mniej chętne do współpracy podczas przeprowadzki. Ponadto te futrzaste zwierzęta na wszelkie zmiany w otoczeniu reagują dosyć nerwowo. W takich sytuacjach mogą zachowywać się agresywnie w stosunku do domowników lub chować się przed nimi. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak przeprowadzić się z kotem i ułatwić mu adaptację w nowym otoczeniu.
W sytuacji, gdy kot negatywnie reaguje na zmiany w otoczeniu, warto zainwestować w kocie feromony. Następnie można spryskać nimi zarówno stare, jak i nowe mieszkanie. Dzięki temu kot poczuje się bezpieczniej. Nie można także wynosić mebli w obecności zwierzęcia – może się przez to zestresować. W tym czasie najlepiej zamknąć go w jednym pomieszczeniu z karmą oraz kuwetą. Kota dobrze jest przewieźć do już częściowo umeblowanego mieszkania. Jeżeli nie jest to możliwe warto zadbać o “kocie kryjówki”, takie jak pudła czy półka w szafie. Zwierzę będzie mogło się w niej schować i wyjdzie, kiedy poczuje się bezpiecznie w nowym otoczeniu.
Jak przeprowadzić się ze zwierzętami? — pozostałe zwierzęta
W przypadku mniejszych gryzoni, jak chomiki, szczury, czy fretki sprawa nie jest skomplikowana. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w odpowiednią klatkę. Ponadto zwierzęta te nie odczuwają zmiany otoczenia w taki sposób, jak psy czy koty. W przypadku zwierząt egzotycznych, takich jak węże należy pamiętać o szczelnym pojemniku z dostępem do tlenu. Z kolei w przypadku rybek dużo większym wyzwaniem może okazać się transport akwarium. Rybki wystarczy zamknąć w szczelnych workach z tabletkami uwalniającymi tlen.